23/06/2024
alimos24.gr
Image default
ΑΛΙΜΟΣΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

FILM FESTIVAL ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΙΣΟΔΟ

Κοινοποίηση

Το Greece International Film Festival ανοίγει με την υποστήριξη του Δήμου Αλίμου για
τρίτη φορά τις πόρτες του στο κοινό για να παρουσιάσει ταινίες της εγχώριας και
παγκόσμιας παραγωγής.
Το φεστιβάλ θα λάβει χώρα στις 27 και 28 Ιανουαρίου στο Δημοτικό Θέατρο Αλίμου
“Κάρολος Κουν” (Υψηλάντου & Θησείου, Άλιμος) και θα φιλοξενήσει ταινίες μικρού και
μεγάλου μήκους από όλον τον κόσμο. Στο φεστιβάλ θα προβληθούν ταινίες
μυθοπλασίας, ντοκιμαντέρ, animation και βίντεο κλιπ Ελλήνων και ξένων σκηνοθετών.
Σημαντικός αριθμός ταινιών θα κάνει την παγκόσμια και ευρωπαϊκή πρεμιέρα του στη
χώρα μας.
Το Greece International Film Festival φιλοδοξεί να λειτουργήσει ως δίαυλος
επικοινωνίας μεταξύ όλων των καλλιτεχνών, των σκηνοθετών, των σεναριογράφων και
των παραγωγών της διεθνούς και εγχώριας κινηματογραφικής βιομηχανίας.
Μια ξεχωριστή θέση στις δράσεις του Greece International Film Festival καταλαμβάνει
το Διαγωνιστικό Τμήμα Ταινιών, Σεναρίων και Φωτογραφιών το οποίο υποστηρίζει τα
νέα καλλιτεχνήματα, ώστε να βρουν τον δρόμο τους και να συναντήσουν το κοινό
τους.
Οι εκδηλώσεις θα ξεκινήσουν στις 17:30 και θα έχουν διάρκεια μέχρι τις 23:30 και τις
δύο ημέρες. Η είσοδος θα είναι ελεύθερη στο κοινό.
Ο χώρος είναι προσβάσιμος σε άτομα με αναπηρία και ανοιχτός σε όλες τις κοινωνικές
ομάδες.
Δείτε το σχετικό τρέιλερ στο https://youtu.be/JQ6X9N6b-DU

SCREENING SCHEDULE / ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ
Saturday 27 January / Σάββατο 27 Ιανουαρίου

Screenings / Προβολές 17:30:

  1. Silent Days by Chrissi Wilkens, Short, Documentary
  2. Hug Me, by Sophia Michael Tsangaridou, Short
  3. The End by Lily Andrews, Puppet, Student (European Premiere)
  4. Lovely Rita by Elena Madrid, Short, Animation, Family
  5. A Unofficial Space Mission by Ziyang Liu, Student (World Premiere)

—– Break —– Διάλειμμα —–

  1. The Boy and the Owl by Mário Gajo de Carvalho, Short, Animation
  2. Journey to the Moon by Justin Yuanma Gao, Short, Student
  3. Hiraeth by Rianne Stremmelaar, Short, Animation (Greek Premiere)
  4. A Portrait of Youth, by Zong Tai Le, Short, Family (European Premiere)
  5. Lord Godfrey – Shogun by Nathaniel Akin, Video Clip (Greek Premiere)

—– Break —– Διάλειμμα —–
Screenings / Προβολές: 20:00

  1. Playback by Onur Akşit, Short (Greek Premiere)
  2. Σφενδύλι, by Michalis Bastakis, Mid-Length, Documentary

—– Break —– Διάλειμμα —–
Screenings / Προβολές: 21:30

  1. The One Note Man by George Siougas, Short, Oscar Shortlist
  2. Just Like Water by Manos Triantafillakis, Award & BAFTA Qualified
  3. The Armchair on the Pavement by Mary Kolonia, Short
  4. Wings by Fivos Imellos, Short

Θα ακολουθήσει Q/A με τους σκηνοθέτες που θα παρευρεθούν

EVENT SCHEDULE / ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ
Sunday 28 January / Κυριακή 28 Ιανουαρίου
Screenings / Προβολές 17:30:

  1. Atlas by Ioannis Katseris, Feature, Documentary (Greek Premiere)
  2. Deadline, by Mandula Hiimori, Short, (Greek Premiere)
  3. A Christmas of 1945 by Fabio Rosi, Short
    —– Break —– Διάλειμμα —–
  4. Fragments, by Deleya Morohn, Short, Experimental (World Premiere)
  5. Xenia by Alexander Kakouris, Short, student
  6. Lyubima by Maya Ivanova Vitkova-Kosev, Short (Greek Premiere)

—– Break —– Διάλειμμα —–
Screenings / Προβολές 20:00:

  1. Our Road by Valasia Dodulu, Short, Animation, Video Clip
  2. The Trojan Women, by Sophia Stavrakaki & Vassili Oikonomou, Feature
    Διαγλωσσικός υποτιτλισμός και υπότιτλοι C-SDH για ισότιμη πρόσβαση: ATLAS E.P.
    Θα ακολουθήσει Q/A με τους σκηνοθέτες Σοφία Σταυρακάκη και Βασίλη Οικονόμου

Αward Ceremony / Τελετή Βράβευσης: 21:45

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ

ΣΕΠΕ: Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η δράση ενίσχυσης ψηφιακών γνώσεων και δεξιοτήτων εργαζομένων

Δόμνα Μιχαηλίδου για ψυχολόγους στα σχολεία: «Ακούμε κάθε παιδί»

Ν. Δένδιας: Αποτροπή μελλοντικής τραγωδίας ανάλογης του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου με σεβασμό του Διεθνούς Δικαίου