Το Δημαρχείο Αλίμου φωτίστηκε με μπλε χρώμα την περασμένη Τετάρτη για την Παγκόσμια Ημέρα Διαβήτη.
Στο πλαίσιο της εκστρατείας ο Δήμος Αλίμου προσφέρει δωρεάν μετρήσεις σακχάρου και γλυκοζυλιωμένης αιμοσφαιρίνης στους δημότες και τους κατοίκους της περιοχής.
Η αντιμετώπιση του σακχαρώδους διαβήτη αναδεικνύεται ως ένα από τα κυριότερα θέματα υγείας, καθώς ο αριθμός των ασθενών ξεπερνά το ένα εκατομμύριο μόνο στην Ελλάδα και τα 450 εκατομμύρια παγκοσμίως.
Ο Δήμος Αλίμου μας προσκαλεί να επωφεληθούμε από αυτές τις δωρεάν μετρήσεις, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν στα Δημοτικά Ιατρεία της Κοινωνικής Υπηρεσίας, επί της συμβολής των οδών Αριστοτέλους 25 και Αυξεντίου.
Οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 22, την Πέμπτη 23 και την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023, από τις 08:00 π.μ. έως τις 12:00.
Όλοι οι δημότες και κάτοικοι του Αλίμου, ανεξαρτήτως κατάστασης σχετικά με τον διαβήτη, καλούνται να συμμετάσχουν, ενώ οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να κλείσουν ραντεβού καλώντας στα τηλέφωνα: 2109853648 και 2109853580 από τις 08:30 π.μ. έως τις 15:30 (Δευτέρα έως Παρασκευή).
Για τα μέλη των ΚΑΠΗ, θα πραγματοποιηθούν οι αντίστοιχες μετρήσεις σε ημερομηνίες που θα ανακοινωθούν από τα ΚΑΠΗ στα οποία ανήκουν.